Rengarenk Bantlarla Sıradışı Bir Enstalasyon

  • Okunma 2856 defa
Rengarenk Bantlarla Sıradışı Bir Enstalasyon
24 May

Japon Tasarımcıların Renkli Enstalasyonu 

Japonların her alanda başarılarını, yeni ve sıra dışı olana ulaşma çabalarını merak ve beğeni içinde takip ediyoruz. İşte onlara bir yenisi daha. İlginç ve sıra dışı bir enstalasyon denemesi, Japon sanatçı ve grafik tasarımcısı Koji Iyama tarafından tasarlanmış.

Japonya’nın Sendai kentinde ‘’mt ex masking tape’’’i tanıtmak için hazırlanan bu enstalasyon süreci hem sanatçı açısından hem de marka açısından oldukça verimli geçmiş.

Çeşitli büyüklük, kalınlık, renk ve desenlerdeki yüzlerce bant ile rengarenk bir dünya yaratılmış. Döşeme ve duvarların kaplanarak doku ve desen verildiği çalışmada, dekoratif özellikte çok fazla sayıda ve çeşitte ürün kullanılmış.

masking type  installation2

Bu enstalasyon çalışması için seçilen mekan da tema ile oldukça uyumlu seçilmiş. Eski büyük bir depoda hazırlanan bu enstalasyon ile mekan adeta yeniden yaratılmış. Yüksek tavanlı eski bir yapı içinde,renk renk desen desen bantlar ve sanatçının özel tasarımı tavandan sarkıtılan farklı boy ve özellikteki bantlar ile mekan adeta anıtsallaştırılmış. Sanki eski bir müzeye gelmişçesine insanı etkileyen iç mekan ögeleri de mekanı zenginleştirmiş.

Mekan içinde aynı zamanda ürünlerin tanıtımının yapıldığı,denenme imkanının sunulduğu ve satıldığı bir stand da bulunmakta.Sanatçı bu çalışmasında mekanın algılanmasının kişisel olduğunu ve ziyaretçilerin kendi deneyimleriyle bu mekanı keşfetmeleri gerektiğini vurgulamış.

masking type  installation8

Ayrıca bu enstalasyon çalışmasıyla uyumlu iç mekan ögeleri seçilerek, farklı karşılaşmaların farklı desenlerin bir arada gösterilebilmesi, malzemenin nasıl yaratıcı ve farklı fikirler için kullanılabileceğini göstermiş. Ve çok sayıda Japon tarafından ziyaret edilen enstalasyon çalışması oldukça beğeni toplamış.

Koji Iyama oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmış. Hem kendinin ,hem de markanın memnun kaldığı bu çalışmasında maskeleme bantlarının nasıl yaratıcı kullanılabileceğini göstermiş ve  ziyaretçilerin çoğunluğunun aklından çıkmayacak bir deneyim yaşama imkanı sunmuş.

Son Düzenlenme Cuma, 24 May 2013 06:50
Pelin Serin

3oda1salon yazarlarından Pelin Serin İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu, İ.T.Ü Master Programı öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe