Pekin Tasarım Haftası 2015’in Ardından

  • Okunma 1625 defa
Pekin Tasarım Haftası 2015’in Ardından
25 Ara

23 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Pekin Tasarım Haftası tasarım, sanat ve yaratıcılık konusunda yeni ufuklar açtı. Bu yıl beşincisi düzenlenen etkinlik; sergilerden, konferanslardan, yerleştirmelerden ve atölyelerden oluşuyordu. Şehrin farklı noktalarında paralel yürütülen fuarda her bölge konutlaşmanın geleceği, dijital ekosistemler, teknolojiler gibi farklı temalarda tasarlanmıştı. Kentin tarihi bölgelerindeki etkinlikler de yeni kentleşme süreçleri için örnek stratejiler sunmayı amaçlıyordu.

 

pekin-tasarim-haftasi-3

 

Pekin’in geleneksel avlulu evlerinde tasarım stüdyolarının tasarladığı yerleştirmeler ziyaretçilerle buluştu, atölye ve konferanslarla bir tasarım “hub”ı oluşturulmaya çalışıldı. Etkinliğin bir diğer özelliği de tasarımcı ve yatırımcıları bir araya getirmeyi amaçlayan Tasarım Servisi oldu. Endüstriyelleşme, özelleşme, markalaşma gibi konular bu servisde masaya yatırıldı, yeni iş yöntemleri konuşuldu.

 

pekin-tasarim-haftasi-4

 

Pekin Tasarım Haftası teknoloji ve sürdürülebilirliği bir araya getiren tasarımlarla öne çıktı bu sene; geri dönüşüm birimleri, tasarımla birleşen fener şeklindeki kolyeler, üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş aksesuarlar. Senenin hakim moda renk ve dokuları da mobilya tasarımlarıyla buluşturulmaya çalışılmış. Aljoud Lootah’ın mavi degradeli ahşap taburesi dikkat çekici tasarımlardan biriydi. Etkinlikte yer alan bazı tasarım ofisleriyse Benwu Studio, Nanjing Güzel Sanatlar Okulu, Luca Nichetto, Laboratory, Studio Ramoprimo oldu.

Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Aralık 2015 10:18
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe