Yaz Geliyor; Bahçenizi Tasarlamanın Tam Sırası

  • Okunma 13558 defa
Yaz Geliyor; Bahçenizi Tasarlamanın Tam Sırası
08 Nis

İyi bir bahçe tasarımı, yoğun gündelik hayatınızda düşen motivasyonunuzu yükseltebilir ve doğa ile yaşam alanınız arasındaki sınırı kaldırabilir. Eğer açık alana sahip bir villanız varsa, bahçenizi düzenlemenizin tam sırası. İşte çeşitli bitkiler ve objelerle oluşturacağınız şık ve esnek bir bahçe tasarımı için size bazı fikirler;

1.Bitki Tarhları ve Bahçelerdeki Yüzey Seçimleri

Bahçe, şüphesiz ki bakımı, temizliği, sulamasıyla vaktinizi alacaktır. Eğer bunun için fazla vakit ayıramayacaksanız size tavsiyemiz; toprak yüzeyleri bitki tarhlarının (bordür taşlarıyla sınırlandırılmış bitki havuzları) arasında bırakmanız ve geri kalan zemini sert zemin olarak döşemeniz olacaktır. Bunun için seçebileceğiniz malzeme ise granit olabilir. Koyu renk bir granit, hem sağlamlığıyla bahçenizin uzun ömürlü olmasını sağlar hem de dökülen yaprakları, etrafa saçılan toprağı daha az gösterir. Bahçenizde oturma alanlarının arka planları ve bazı sert zeminler için kullanacağınız ahşap yüzeyler, bahçenize derinlik katar. Ancak ahşabı su geçirmez ve dış mekana uygun özelliklerde seçmekte fayda var. 

 

bahce-tasarimi-1 

2. Bitki Saksıları,

Saksılar bahçenizde yapacağınız bakımı kolaylaştırır ve daha az zamanınızı alır. Ancak yine de yeterli alanınız var ise bahçe içerisinde tarh oluşturmak yeşil alanınızı daha zengin gösterir. Saksılarda ise bu yılın modası olan antrasit, gri ya da siyah renkleri kullanabilirsiniz. 

 

3.Seçilecek Bitkiler

Gelelim en zor fakat en keyifli kısma: Bitkiler. Eğer imkanınız varsa öncelikle bahçenizin en uygun kısmına, evinizin şehrine ve konumuna uygun özellikte bir ağaç dikebilirsiniz. Ağaçlar, hem gölge yapar hem de bahçenizdeki en uzun ömürlü bitki dokusunu oluşturur. Ayrıca, gittikçe daha fazla tercih edilen sukulentler, daha az bakım istediği ve oluşturduğu yoğun yeşil dokudan ötürü tercih edilebilir. Öte yandan menekşe, kadife çiçeği, begonya, şebboy, aslanağzı gibi tek yıllık mevsimlik çiçekler, bordür taşlarıyla oluşturacağınız bitki havuzları için ucuz fakat etkili bitkiler olacaktır. 

bahce-tasarimi-5

4-Bahçe Konsepti

Bahçenizin ana konsept tasarımını oluşturduktan sonra hakim renkler ve çizgilerle uyum içerisinde çalışacak farklı aksesuarlar, bahçenizin daha samimi bir atmosfer yaratmasını sağlar. Toprak yüzeylere dikeceğiniz güneş enerjisiyle çalışan aydınlatmalar, büyük heykeller, oturma elemanları ya da çanlar bahçenizi eğlenceli ve düşünülmüş bir tasarım haline getirir.

 

Bahçe Yazılarımız için Linki Tıklayabilirsiniz...

Son Düzenlenme Cumartesi, 13 Haziran 2015 09:49
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe