Tortona Tasarım Haftası'ndan İlgi Çeken Tasarımlar

  • Okunma 1897 defa
Tortona Tasarım Haftası'ndan İlgi Çeken Tasarımlar
15 May

Binlerce kişinin ziyaret ettiği Tortona Tasarım Haftası, Milano Tasarım Haftası’nın tamamlayıcı etkinliği olarak biliniyor. İtalyan tasarımcılar ve uluslararası tasarımcılar arasında oldukça ünlü olan Tortona Tasarım Haftası, terkedilmiş endüstriyel binaların içinde düzenleniyor. Son etkinlik ise; sürdürülebilir ürünler, sanat, moda ve tasarım ürünleri içeriyor.

 

Tasarımcıların ürünlerini sergileme fırsatı ve birbirleriyle iletişim kurma olanağı buldukları tasarım etkinliğinde özellikle ilgi çeken 11 tasarım ürünü buluyordu. Milano temelli Formaliz 3D’nn tasarımı Rumbles aydınlatma elemanları, son dönemde oldukça popüler olan üç boyutlu üretim tekniğiyle üretilmiş. Japonya’nın geleneksel ahşap işçiliğinden ismini alan Yosegi masa lambası ise Marcolannicelli tarafından üretilmiş. 158 parçadan oluşan aydınlatma elemanı, LED kullanıyor.

 

tortona-yosegi-aydinlatma

 

Pikaplant Kavanozları ise etkinliğin en çok ilgi gösterilen tasarımlarından biriydi. İç mekanda bitki yetiştirmeyi kolaylaştıran Pikaplant, hava kirliliğini azaltan ve kişileri yaratıcılığa ve üretkenliğe sevk ediyor. Ters çevrilmiş kavanozlar bitkiyi içine alarak üretimi kolaylaştırıyor. 

 

tortona-pikaplant-bitki

 

İtalya tasarım sektöründe gittikçe adını duyuran yeni bir isim de etkinlikteydi: Purho. Purho’nun sekiz farklı renkle sunduğu Pipa vazoları, tamamen el yapımı. Çiçek dürbünü’nün tekniğini alan Kaleidosvase, içinde yetiştiği çiçeği çok parçalı ayna yüzeyinden yansıtarak izleyice sunuyor. The Cottage Industry’nin tasarımı olan ürün, bitki büyüyüp çiçeklendikçe renkleniyor. 

 

tortona-kaleidosvase-vazo

 

Alex DeWitte’nin tasarımı Big Bubble Light, renkli ve özgün tasarım çizgileriyle dikkat çekerken Vadolibero’nun tasarladığı BikeButler masa, bisiklet severlerin özellikle ilgi duyacağı akıllı bir çözümün ürünü. Özellikle yurtlarda ve spor salonlarında bulunan kıyafet dolaplarını ahşap malzemeyle yeniden yorumlayan Stephen Siepermann tasarımı Locky ve südürülebilir tasarımlar yapan Weltevree’nin büyük kapasiteli Groundfridge Buzdolabı tasarım haftasındaki diğer ürünlerdendi.

Son Düzenlenme Cuma, 15 May 2015 08:54
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe