Retro Tasarım Stilinin İncelikleri

  • Okunma 7404 defa
Retro Tasarım Stili Retro Tasarım Stili
19 Nis

Sözlük anlamı geriye dönüş olan RETRO, modası geçmiş veya eski tarz olarak adlandırabileceğimiz, 1950-1980 yıllarını bize çağrıştıran bir tasarım stilidir. Günümüzde bu tarz döşenmiş pek çok mekana rastlamak mümkündür.

RETRO 7

Retro stilinde en önemli ayrıntılardan biri, vintage tasarım stili ile karıştırılmasıdır. Vintage mobilya, aksesuar vb. ürünlerin söz konusu dönemden kalma ürünler olduğu, retronun ise o dönemi yansıtan ürünlerin günümüzde üretilmiş parçalar olduğu unutulmamalıdır. Yani gidip satın aldığımız ve bir çoğumuzun vintage olarak adlandırdığı yeni üretilmiş ürünler aslında Retro stili parçalardır.

RETRO-dekorasyon- 4

Eski metal ayaklı sandalyeler, cam sehpalar, plastik veya fiberglastan üretilmiş mobilyalar, ayaklı abajurlar, renkli avizeler, geometrik veya çiçek desenli duvar kağıtları o dönemi yansıtan bir mekan tasarlanabilmesi için yeterli unsurlardır.

RETRO-dekorasyon- 5

Birde bunlara renk olarak avakado yeşili, nane yeşili, hardal sarısı, safran sarısı, indigo mavisi, beyaz, siyah ve koyu ahşap tonları eşlik ederse Retro stilinin hakkını vermiş olursunuz.

RETRO- 6

Zemin kaplaması olarak genellikle doğal ahşap kullanıldığı görülse de, boydan boya tüylü halı ve desenli karo kaplamalar kullanarak ta aynı etkiyi yaratmanız mümkündür.

retro-dekorasyon

 retro-dekorasyon-1

Retronun eğlenceli, renkli ve geçmiş kokan stili ile tek düze dekorasyondan kurtulmanız dileğiyle..

 

Son Düzenlenme Cuma, 09 Haziran 2017 06:39
İkiiçmimar

Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi-İç Mimarlık Bölümü mezunu Yük. İç Mimar Özge Taştan ile yine aynı okul mezunu Yük. İç Mimar Rüya Yurdum’un birlikte kurdukları 'ikiiçmimar' dekorasyon sektöründe keyifli işlere imza atıyor..

Web site: www.ikiicmimar.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe