Mutfak ve Banyo Dekorasyonunda Son Trendler Özel

  • Okunma 3080 defa
Mutfak ve Banyo Dekorasyonunda Son Trendler
30 Kas

Markalı konut ve ofis projelerinin iç mekan tasarımlarına imza atan Gönye Proje Tasarım kurucuları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, değişen yaşam tarzlarının etkisiyle konutlardaki fonksiyonel tanımların da evrildiğini, banyo ve mutfakların evlerimizin artık kalbi haline geldiğini dile getiriyor. Günlük yaşamın stresinden uzaklaşarak arındığımız banyolar ve evimizin en sosyal alanları haline dönüşen mutfaklar artık çağdaş insan için evde en çok zaman geçirilen yaşam alanları...

Banyolarda teknoloji ve tasarımla gelen konfor...

Mimar Yelin Evcen, şehir yaşamında evde fazla zaman geçiremeyen kullanıcıların, güne ilk başladıkları ve gün bitiminde ise evde ilk uğradıkları yer olan banyoların, artık  konfor sunan, ambiyansı ile rahatlatan, içinde bulunmaktan ve zaman geçirmekten keyif alınan mekanlar olması gerektiğini belirtiyor ve banyoların bir ‘yaşam alanı’ olarak nasıl kurgulanabileceğini şu sözlerle dile getiriyor: “Tasarımda sadece soğuk görünümlü ıslak hacim öğelerinden öte, daha sıcak bir etki oluşturacak ahşap kaplamalar, duvar kağıtları gibi malzemeler, şık ve kullanım kolaylığına sahip armatürler, sessiz gömme rezervuarlar ve tabii ki aplikler ve gizli ışıklarla sağlanabilecek gözü yormayan doğru aydınlatmalar kullanarak banyoları konforlu yaşam alanlarına dönüştürebiliyoruz.”

modern Banyo

Banyo hacimlerinin yeni kimlikleri ile artık pencereli ve cepheye bakan mekanlar olmayı hakettiklerini dile getiren İç Mimar Gönül Ardal ise doğal aydınlatma, direkt havalandırma ve hatta mümkünse güzel bir manzara ile banyoların daha konforlu ve keyif verici alanlar haline gelebileceğini belirtiyor.

yeni nesil banyolar

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal’a göre banyo tasarımlarında fark yaratan en önemli trendler ise estetikten öte teknolojiyle gelişiyor. Banyolar teknolojik ürünler sayesinde, sadece kendi fonksiyonunu yerine getirmenin yanında, evlerin içindeki küçük spa alanları gibi, arınma ve rahatlama mekanlarına dönüşüyor. Koku ve ışık efektleriyle farklı atmosferlere dönüşebilen duşların çoğalan alternatifleri, çok fonksiyonlu akıllı klozetler, dokunmatik ekran özellikli banyo aynaları gibi teknolojik ekipmanlar sayesinde banyolarda çok fonksiyonlu kullanımın mümkün olabildiğini belirten mimarlar, malzeme olarak büyük ebatlı seramiklerin ve hemyüzey duş alanlarının kullanımının da giderek artacağını öngörüyor.

“Mutfaklar artık ‘mutfak’ gibi görünmeyecek...”

Son yıllarda sağlıklı yaşam konusundaki yönelimler sayesinde evde yemek pişirmek ilgi gören bir hobiye dönüşse bile mutfaklar artık sadece yemek pişirme alanı olmaktan ibaret değil. Mutfakların tüm ailenin buluştuğu, yakın dostların ağırlandığı ve birlikte yemeklerin hazırlandığı mekanlar haline gelmesi nedeniyle özellikle de açık mutfakların cazibesi gün geçtikçe daha da artıyor.

1507739076 YEDIMAVI 1

Mimar Yelin Evcen, bu nedenle mutfaklarda önceki yıllarda öne çıkan minimalist tarzın yavaş yavaş kaybolduğunu, yerine yaşam alanlarındaki mobilyaların estetiği ve malzemelerin dokularıyla uyumlu nitelikte tasarımların gündeme geldiğini belirtiyor. Modern görüntüyü koruyarak malzeme ve fonksiyonlarla zenginleştirilen yeni nesil mutfakların, alışılagelmiş anlayışı tamamen rafa kaldıracak trendler ve fonksiyonel detaylarla yeni sezonda da sürekli göz önünde olacağını belirten Evcen, mutfaklarda bir tarz ve malzeme bütünlüğü sağlamak için kapaklar, tezgah, tezgah arkası panel malzemelerinin uyumunun gözetilmesi gerektiğini şöyle vurguluyor: “Yeni sezonda gerek kapaklarda, gerekse tezgah arkası panellerde cam kullanımına sıklıkla yer verilecek. Özellikle reflekte camlar, boy dolap içlerinde led efektleriyle oldukça şık görünecek. Cam kapaklar hem açık renklerle hem de koyu renklerle uyum sağlayacak; aynı zamanda cam yüzeyli ankastrelerle de bütünlük içinde olacak. Mutfak cihaz markalarına baktığımızda da siyah veya beyaz renkte boyalı cam yüzeyli fırınların, buzdolaplarının yeni trendlere uyumlu olduğunu görüyoruz.”

mutfak dekorasyonu NidaPark 4 1 02

Mutfaklarda endüstriyel stilin etkisini arttıracağını belirten İç Mimar Gönül Ardal, iddialı renklerin, farklı tip malzemelerin, eskitme ve parlak unsurların bir arada kullanılmasıyla dinamik bir görüntü elde edilebileceğini vurguluyor ve ekliyor: “Modern tarzdaki mutfaklarda kulpsuz tarzda, parlak yerine daha mat bitişleri, keskin ve net hatları görmeye devam edeceğiz. Tezgah malzemeleri ise ara duvarda kesintisiz devam edecek. Bu tarz, cam yüzeyli ankastre cihazlarla tamamlanacak. Klasik ve country tarzı mutfaklarda ise daha yumuşak hatlar, kapaklarda profil ve çerçeveler tercih edilecek. Bu tip mutfaklarda alışılmış beyaz ve ahşap yanında renkler grinin tonlarına doğru kayacak; ayrıca mermer dokulu kuvarz tezgahlar da vazgeçilmezlerden biri olacak.”

Son Düzenlenme Perşembe, 14 Aralık 2017 07:32
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe