Altı Ay Süreyle Milano'nun Kalbi Expo 2015'de Atacak

  • Okunma 5447 defa
Milano Expo 2015 Milano Expo 2015
21 May

Italya’nın global ölçekteki önemli fuarı, Milano Expo 2015, 1 Mayıs tarihi ile açıldı. 6 ay sürecek bu fuarın,  20 milyona yakın ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Bu sene  “Feeding the Planet/ Gezegeni Beslemek” başlığı ile ortaklaşan ve 54 farklı ulusal pavilyonun, birçok ulusüstü şirketin dahil olmasıyla ve enstalasyonlarla oluşturduğu Expo’da, herkes kendi ulusal mutfaklarını da tanıtıyor. Fuar alanında 31 Kasım 2015’e kadar görülebilecek pavilyonlar arasında Foster + Partners, Herzog & de Meuron, SPEECH, Daniel Libeskind gibi mimarlık ofislerinin yanında daha bir sürü isim var. Türkiye pavilyonu da bunlar arasında.

expomilan-aks

“Gezegeni beslemek, Hayat için enerji” teması etrafında tasarlanan gezegen ölçeğine hitap edecek bir botanik bahçesi; Milano’yu ruhen ve entellektüel yönden beslemesi beklenen bir tasarım olan Expo 2015’in planları Antik Roma’dan esinlenmeyle yapılmış.

Milano-prova2

Antik Roma planlarındaki ikiz akslar ve merkezi forum alanı fikirlerinden yararlanılan master plan, 5 mimarlık ofisinin birlikte çalışmasının ürünü.

Milano’dan başlayıp Expo’ya uzanan ve pavilyonlara göz atacağımız bir diziyle devam edeceğiz.

İmajlar Picsora.com’dan,

Cilento, Karen. "Milan Expo 2015" ArchDaily. Accessed 12 May 2015. <http://www.archdaily.com/

 

Son Düzenlenme Perşembe, 21 May 2015 09:07
Ecem Sarıçayır

3oda1salon yazarlarından Ecem Sarıçayır İstanbul teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe