Milano Expo 2015'in En İlgi Çekici Pavyonları-1

  • Okunma 6198 defa
Milano Expo 2015'in En İlgi Çekici Pavyonları-1
10 Haz

Tatil için Milano’ya gidecekseniz, 145 ülkenin katıldığı ve birçok şeyin aynı anda olduğu Milano Expo 2015’i de ziyaret edebilirsiniz. Bu senenin teması ‘Feeding the Planet/ Gezegeni Beslemek’.  Gitmeden bazı anahtar pavyonlara bakmak isterseniz, bu liste bunun için hazırlandı.

Ülkelerin ‘Gezegeni Beslemek’ teması altında sergileri, kendi mutfaklarını tanıtım için yaptıkları tasarımları ve kendilerini temsil edişlerini izlemek için harika bir fırsat. Aynı zamanda bu mutfaklar gezegenle beraber Milano’yu da besliyor.

expomilan-aks-2

  “Cardo”nun görünüşü, Tree of Life güney girişten, imaj: Min Keun Park

Ülkeler arası rekabetlerin tasarım ve mimarlık üzerinden nasıl devam ettiğini gözlemek için iyi birer veri ve aynı zamanda baş döndürücü tasarımlar olmasıyla pavyonlar her zaman dünya ve tasarım tarihinde önemli yeri tutar. Bu listede de çok bilindik başarılı mimarların Milano Fuarı (Expo 2015) için yaptıkları tasarımlarına göz atalım istedik.

Öncellikle fuarın girişinden başlayalım. ‘Cardo’ diye isimlendirilmiş genel gezinti aksı ve fuarın amblemi olan ‘Tree of Life/ Hayat Ağacı’ bizi ilk karşılayan parçası. Bu aks kenarlarında ülkelerin pavilyonları ve uluslararasıı şirketlerin alanlarıyla çevrili. Yürümek bir yana, bisikletle de gezinmek için de tasarlanmış bir promenad.

expomilan-aks

Decumano’dan görünüş, imaj: Min Keun Park

Fuarın genel girişinden sonra, ünlü mimarların yaptığı birkaç pavilyona göz atalım.

uae pavilyon-2-fostersuae pavilyon

 Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu, Foster + Partners

uk-pav-2uk-pav

‘Virtual Beheeve’, UK Pavyonu ,Wolfgang Butress imaj: Hufton&Crow

sono arc-pav

Slovenya Pavyonu, Sono Arhitekti

daniel liebeskind-pavillion

Vanke Çin Pavyonu, Daniel Liebeskind, imaj: Hufton& Crow

Daha fazla bilgi için http://www.expo2015.org/en’i ziyaret edebilirsiniz.

Devam edecek...

Son Düzenlenme Cuma, 12 Haziran 2015 07:35
Ecem Sarıçayır

3oda1salon yazarlarından Ecem Sarıçayır İstanbul teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencisidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe