Evlerimizde Mobilyaların Doğru Yerleştirilmesi

  • Okunma 20272 defa
Evlerimizde Mobilyaların Doğru Yerleştirilmesi
23 May

Ev dekorasyonunda mobilyaların doğru yerleşimi de önemli konulardan biridir. Daha güzel, daha kullanışlı ve daha rahat evler için neyi nereye yerleştirdiğimize özen göstermeliyiz. Çocukluğumda bir çok kez annem ve kardeşimle salonun mobilyalarını oradan oraya taşıdığımızı hatırlıyorum. Aslında bu işin de bazı püf noktaları var, bu hafta sizlerle işte bu püf noktalarını paylaşarak evde gereksiz taşıma işi yapmanızı engellemeye çalışacağım.

•          Öncelikle mobilyalarımızı mekanın fonksiyonuna uygun seçmeliyiz. Oturma odasını kaç kişi kullanıyoruz? Kaç kişilik misafir gruplarını ağırlamayı hedefliyoruz?  Bu gibi soruların cevapları doğrultusunda koltuk ve kanepelerimizin sayısını, yemek masamızın büyüklüğünü vb. belirleyebiliriz.

oturma-bolumu

•          Odalarımızın bir odak noktası vardır. Televizyon seyrettiğimiz odada tv, yatak odasında yatak, yemek odasında  yemek masası gibi. Mekan bu odak noktasının çevresinde şekilenmelidir. Tv seyredeceğimiz odada koltuk ve kanepeler televizyona yönlenir. Çok güzel manzaraya sahip bir odada ise mobilyalar pencereye yönlenmelidir.

dekorasyonn

•          En hacimli parçanın yerinin en önce belirlenmesi doğrudur. Yatak odasında yatağın yeri, oturma odasında büyük kanepenin yeri gibi. Genelde en büyük parça mekanın odak noktasını karşılar; büyük kanepenin  televizyonu ya da manzarayı karşılaması gibi.

yatak-odasi

•          Simetri dekorasyonunuzu daha tutarlı ve ağırbaşlı yapacaktır. Ayrıca odanız çok küçük değilse, bütün mobilyaları duvara yaslamayın.

dekorasyon953781863 n

•          Mekanın trafiğini gözardı etmemek gerekir. Odaların giriş çıkışları rahat olmalıdır. Oturma gruplarının çevresinden sirkülasyonun sağlanması doğrudur. Orta sehpanın etrafına bırakılan trafik rahatsızlığa neden olur. Odanın ana trafiği mekanın tam ortasından geçiyorsa  geniş bir oturma grubu yerine iki ayrı grup kullanabilirsiniz.

•          Yemek odasında  sandalyelerin arkasından geçilmeyecekse masa ile duvar arası min 90 cm,  geçilecekse min 120 cm bırakmak gerekir. Yatak odasındaki gardropların kapakları sürgülü değilse yatak ile arasına min 90 cm bırakmak gerekir.

gisele-bundchen-tom-brady-eco-home-dining-room

Gisele Bündchen'in Evi

•          Mekandaki mobilyaların boyutlarında çeşitlilik sağlamaya çalışın. Uzun ve hacimli parçaların yanına daha küçük ve narin  parçaları yerleştirebilirsiniz. İki uzun ya da geniş parçayı yan yana kullanmaktan kaçınmalısınız.

•          Kontrast önemlidir. Düz ve eğrisel çizgileri mekanda kontrast yaratmak için birlikte kullanın. Kıvrımlı ayaklı bir sehpayı, daha küt bir koltuk bitişiyle kullanabilirsiniz mesela.

RON 07

RON Akaretler

•          Kullanım kolaylığını da dikkate almak gerekir. Örneğin oturma gruplarının erişebileceği bir sehpa bulunmalıdır, okuma koltuğu aydınlatılmalıdır, yüksek bir kütüphanenin yanında merdiven bulunmalıdır.

yaşam-odasi

•          Son olarak, yeni taşınacağınız eve mobilyalarınızı yerleştirmeden önce evin ölçekli bir planı üzerinde mobilyaları yukarıda anlattıklarıma dikkat ederek  farklı alternatiflerde yerleştirmeye çalışmak  işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Son Düzenlenme Cuma, 23 May 2014 14:11
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

1 yorum

  • açelya kare ve küçük salonlarda ferah bir yerleşim nasıl olmalıdır modellerle göstermeniz mümkünmüdür teşekkürler. Çarşamba, 16 Temmuz 2014 13:44 yazan açelya

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe