Ev Dekorasyonunda Yeşil Bitkilerin Kullanımı

  • Okunma 15271 defa
Ev Dekorasyonunda Yeşil Bitkilerin Kullanımı
06 May

İç mekanda kullanılan renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli bir rol oynadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir ve bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, beyaz renginin dinlendirici, huzur verici bir özelliği bulunmaktadır. Şayet, beyaz ağırlıklı bir mekana sahip iseniz doğadan bir parça ekleyerek de bu huzurlu ortama, sakinlik ve güven aşılayabilirsiniz. Mekanınızın tarzına ve stiline uygun bir yeşil bitki koyarak baharı içinizde hissedebilir, pozitif bir ortam yaratabilirsiniz. Unutmayınız, tabiata hakim olan yeşil renginin, iç mekanlarda kullanımının en güzel, en doğal halidir bitkiler.

ev-dekorasyonunda-yeil-bitki-kullanımı-5

Bitkiler aynı zamanda  akustik kontrolünü sağlar, gürültüyü filitre  eder , parlamayı ve yansımayı önler, tozu tutar, ışığı kontrol altına alır ve havayı oksijen üreterek temizler.

ev-dekorasyonunda-yeil-bitki-kullanımı-2

İç mekanda doğru bitki kullanımı için ufak bir ip ucu:

Koyu tonlardaki yeşil bitkiler, gün boyu ışık alan mekanlar da kullanılmalıdır. Çünkü koyu renk yüzeyler, ışığı yuttukları için karanlık bir ortam yaratabilirler. Bu yüzden beyaz gibi ışığı, neredeyse ayna kadar yansıtabilen bir renk eşliğinde, koyu yeşil tonlarında bir bitki kullanıldığında mekanın aydınlık düzeyi etkilenmemiş olur ve beyaz-yeşil ikilisinin üzerinizde ne kadar pozitif enerji yüklediğini görmüş olursunuz.

ev-dekorasyonunda-yeil-bitki-kullanımı-4

Tüm bunların yanı sıra, mekanın fonksiyonuna bağlı olarak, mekanda istenmeyen objelerin saklanması, keskin hatların yumuşatılması gibi özellikleri sebebi ile de  bitkiler, iç mekan düzenlenmesinde kullanılmaktadır.

6d2d2224e80d33f5f53d5d1b85d448f9

Unutmayınız; Bitkiler, yapay olarak oluşturulmuş mekanlar da, doğal bir yansımadır ve iç mekan tasarımının tamamlayıcı unsurları olarak görev yaparlar. Sizde huzuru ve ferahlığı hayatınızda bolca hissetmek isterseniz, beyaz ağırlıklı bir mekan oluşturup içerisine birkaç yeşil bitki serpiştirin. Aydınlık ve pozitif enerjiyi yakalamak işte bu kadar kolay..

ev-dekorasyonunda-yeil-bitki-kullanımı-3

Son Düzenlenme Cuma, 25 Mart 2016 15:19
İkiiçmimar

Maltepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi-İç Mimarlık Bölümü mezunu Yük. İç Mimar Özge Taştan ile yine aynı okul mezunu Yük. İç Mimar Rüya Yurdum’un birlikte kurdukları 'ikiiçmimar' dekorasyon sektöründe keyifli işlere imza atıyor..

Web site: www.ikiicmimar.com

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe