Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri

  • Okunma 7070 defa
Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri
05 Şub

Ev dekorasyonunda, odaların cepheleri, güneş alıp almamaları, tavan yüksekliği odaların aydınlık durumunu, dolayısıyla da renk algısını etkileyeceğinden renk tercihleri iyi düşünülmelidir. Küçük mekanlarda mekan algısını genişletmek için mekanları daha geniş ve ferah gösterebilecek açık mavi, yeşil pastel tonları ile fildişi renkleri düşünülebilir. Eğer daha hareketli iç mekan tasarımları düşünüyorsanız, beyaza yakın gri fonda bordo veya toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Yer döşemesinin duvar renginden bir iki ton koyu olması ve odanın boyasının mümkün olduğunca monokrom (tek renk) yapılması mekana geniş bir perspektif kazandıracaktır. 

Mutfaklarda Renk Tercihi

Kelebek Mutfak Diara Lisa Tiepolo 02

Mutfaklarkısa süreli vakit geçirilen fakat bu vaktin eğlenceli geçmesini istediğimiz alanlardır. İçinde bulunulan zaman az olduğundan mutfak tasarımlarımızda canlı renkleri kullanabiliriz. Kırmızı, yeşil ya da turuncu gibi renkleri zıt renkleriyle kombinleyerek keyifli bir mekan yaratabiliriz.

Yatak Odalarında Renk Tercihi

mavi-yatak

Yatak odalarında renk tercihleri büyük önem taşımaktadır. Odada dinlenen kişinin huzur bulması, rahatlaması, ferahlık hissetmesi için renk paletlerinin iyi hazırlanması gerekir. Psikolojik olarak rahatlık hissiyatı veren mor tonlarının yanında lilalar, yeşil ve mavinin farklı ton kombinleri ortama rahatlatıcı bir hava katacaktır.

fuji-yatak-odasi 

Banyolarda Renk Tercihleri

banyolarda-renk-tercihleri-2

Banyolarda mekanın tasarımını ön plana çıkarmak için, kişisel rahatlamayı en üst seviyeye çıkarmak için çeşitli renkler kullanılabilir. Eğer banyonuz küçük ve fazla değişiklik yapma şansınız yok ise banyo perdelerini, ayna önü aksesuarlarınızı renk canlandırma amaçlı kullanabiliriz. Banyo perdesinin grafikselliği ve renk seçimleri banyonuza farklı bir hava katacaktır.

banyo

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 06 Şubat 2019 13:49
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

1 yorum

  • Romel İstemeyen var mı diye sorsan daha mı doğru olur acaaba Sinem ablaa isityoruz istiyoruz istiyoruuuuz hemde e7ook .D ama ben hala alamadııım:'( Pazartesi, 24 Kasım 2014 06:56 yazan Romel

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe