Ev Dekorasyonunda IKEA Mobilyalarıyla 9 Çözüm Önerisi

  • Okunma 7192 defa
Ev Dekorasyonunda IKEA Mobilyalarıyla 9 Çözüm Önerisi
20 Oca

IKEA Mobilyalarını Dönüştürmenin 9 Yöntemi

Büyüyen şehirler ve küçülen evler ile birlikte, kentliler evlerinde daha az yer kaplayacak fakat aynı zamanda da işlevsel mobilyalar arıyorlar. Yer kaplamayan yataklar, stüdyo dairelerde mekan ayırıcılar, depolama çözümleri en çok ihtiyaç duyulan çözümlerden. Bunun en kolay ve en ucuz yöntemi ise IKEA mobilyalarını Hacklemek! İşte size IKEA'dan alınmış ve dönüştürülmüş çözüm örnekleri;

ikea-cozumleri-1

1. Mutfağınızı yerleştirdiniz, her şey tam istediğiniz gibi. Fakat buzdolabınızla duvarınız arasında ufak bir boşluk kaldı. Boşluğu Lavia kitaplığıyla doldurabilirsiniz. Yan paneller ve kayar mekanizma ekleyerek içine temizlik malzemelerinizi koyabileceğiniz işlevsel bir dolap yaratabilirsiniz.

ikea-cozumleri-2

2. Oturma odanız oldukça küçük ve farklı işlevlerde kullanabileceğiniz daha çok alana mı ihtiyacınız var? Expedit kitaplığından dönüştürülmüş, bar masası, kitaplık ve hatta yemek masası olarak kullanabileceğiniz bu masa size pek çok fonksiyonu aynı anda sunabilir. 

ikea-cozumleri-3

3. Jules adında bir başka IKEA Hacker'ı Kura yatağından oğluna kendi odasında daha fazla oyun oynayabileceği bir alan yaratmış. Tavana zincir asarak  yatağa ek bacaklar yaparak, Kura'yı havaya kaldırmış. Böylece havaya kaldırdığı yatakla birlikte yerde oyun oynamak için çok büyük bir alan açılmış oldu. 

ikea-4

4. Klasik yemek odaları küçük apartman daireleri için her zaman uygun olmayabilir. Yukarıda gördüğünüz yemek köşesi, küçük m2'li daireler için ideal. İki Expedit kitaplığı kullanarak yaratılan bu L şeklindeki yemek köşesi, depolama yapmanıza da imkan sağlıyor.

ikea-5

5. Stüdyo dairelerdeki en çok karşılaşılan sorun mekanları birbirinden ayıramamak. Fakat bunun için oldukça akıllı bir çözüm bulundu bile. PAX gardırobunun kayan kapakları ve metal çerçevesini yatağınızı koyduğunuz bölmeye taktığınız zaman, adeta ayrı bir oda elde etmiş olacaksınız.

ikea-6

6. Şehirlerde büyüyen çocuklar genelde kardeşleriyle aynı odayı paylaşmak zorunda kalıyorlar. Bu durum oyun alanlarında sıkıntı yaratabiliyor. 2 Mydal yatağı, 1 Trofast depolama çözümü ve 1 ya da iki tane Kusiner kutu ile altı 2 kişi için yatak odası, üstü oyun alanı olan bir tasarım yapabilirsiniz. Trofast ile oyun alanına çıkan bir merdiven yaratıp kutuları bu dolabın içine koyarak çocuklarınızın oyuncaklarını koyabileceği alanlar yaratabilirsiniz.

ikea-7

7. Bazı stüdyo dairelerde banyo mevcut daireyle birleşik olup bir duvara, ayırıcıya sahip olmayabiliyor. Bu durumda yeni bir duvar ördürmekten daha ucuz olan yöntem ise Rektangel vazoları! Tuğla gibi öreceğiniz bu vazolar dairenize güzel bir hava katacaktır.

 ikea-8

8. Aynı zamanda depolama yapabileceğiniz yataklar her zaman daha pahalıdır. Fakat bunun da ucuz bir çözümü olabilir. Malm gardırobu, böyle bir yatağa sahip olmanızı sağlayabilir. Tek yapmanız gereken  dolabı yere yatırmak ve üzerine yatağınızı koymak.

ikea-9

9. Eğer bir IKEA Hacklemesi daireniz için yeterli değil ve daha çok çözüme ihtiyaç duyuyorsanız, 8 farklı alan yaratılan bu çözüme bir göz atın. Kitap rafları, mutfak tezgahları, masalar kullanılarak yaratılan bu çözüm dairede oldukça geniş bir alan yaratacaktır:)

Kaynak: inhabitat.com

 

Son Düzenlenme Salı, 21 Ocak 2014 07:40
Arzu Türk

3oda1salon yazarı Arzu Türk İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı mezunudur.

1 yorum

  • Gülnihal Oldukça başarılı örneklere sahip bir yazı olmuş. Ucuz ve kullanışlı. Cumartesi, 01 Şubat 2014 08:22 yazan Gülnihal

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe