Çocuk Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

  • Okunma 9597 defa
Çocuk Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Dekorasyonu
29 Mar

Çocuk odaları genellikle evlerimizin en renkli ve neşeli odalarıdır. Çocuklarımıza sevecekleri güzel odaları tasarlamak ise biz anne ve babalar için büyük keyiftir. Kışın karanlık ve kasvetini geride bıraktığımız bu günlerde ben de sizlere yapacağınız küçük değişikliklerle çocuklarınızın odalarına baharın ve yazın sıcaklığını getirmenin püf noktalarından bahsetmek istiyorum…

Çocuk Odalarında  Konsept Oluşturun 

Çocuk odanız için, çocuğunuzun yaşına, cinsiyetine ve ilgi alanlarına göre bir tema seçebilirsiniz. Çizgi film kahramanları, bilgisayar oyunları ya da spor dalları bu konuda size ilham verebilir.  Bu temaları uygularken bütçenize göre küçük değişikliklerle yetinebileceğiniz gibi daha büyük değişimlerde yapabilirsiniz.  Yatak örtüleri  ve nevresim takımları değişim için en kolay başlangıç olabilir. Temanıza uygun tekstil ürünlerini mağazaları biraz gezerek bulabilirsiniz. Duvar kağıtları da temanızı destekleyen önemli bir unsur olabilir.  

cocuk-odasi-1

Çocuğunuzun odasının sadece uygun bir duvarını temanıza uygun güzel bir duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Ufak bir halı, perdeyi değiştirmek ya da perdeye iliştireceğiniz yaratıcı figürler konseptinizi vurgulamanıza yardımcı olur.  Bu arada çocuk odalarında fazla halı kullanmamak ve kullanacağımız halının tüysüz ve anti alerjik özellikte olmasına dikkat etmemiz gerekliliği de başka bir ayrıntı. Son olarak konsepti geliştiren aksesurlar ile noktayı koyabilirsiniz. Basket topu, tenis raketi, film kahramanınızın oyuncakları, posterler, çıkartmalar size yardımcı olacaktır.

erkek-cocuk-odasi-1

Çocuk Odanızın Baskın Rengini Değiştirin

Çocuklarınızın odasında yapacağınız değişikliklerde ‘renk’, elinizdeki en önemli silahtır. Belli bir temaya bağlı kalmak istemiyorsanız, odanın renkleriyle oynayarak da yeni bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Pembe, mavi, turuncu , kırmızı, lila , lacivert çocuk odaları için ilk aklımıza gelen renklerdir. Bu seçime çocuğunuzu da katarsanız değişim işini çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.  Yukarıda bahsettiğim gibi nevresim takımları, yatak örtüleri ve pikeler size en kolay ve çabuk değişimi sağlar. Daha büyük değişimler yapmaya karar verdiyseniz, duvarların rengini değiştirebilirsiniz. Duvar kağıdı ile kombinler yapabileceğiniz gibi, boya ve duvar kağıdını birlikte kullanarak da güzel sonuçlar elde edebileceğinizi unutmayın. Yastıklar, perdeler, aksesuarlar… Bunların bazılarında yapacağınız değişiklikler yeterli olacaktır. Duvarlarınızla oynamak istemiyorsanız, odanın havasını değiştirecek bir avize de iyi fikirdir. Mağazalarda hiç de pahallı olmayan çok havalı seçenekler var.J

cocuk-odasi-dekorasyon

Çocuğunuzun İlgi Alanlarını Öne Çıkarın

Müzikle ilgilenen bir çocuğunuz varsa melodiler ve müzik aletleri ilham verebilir. Gitar ve keman gibi enstrümanları duvara asarak aksesuar yapın. Sporla ilgileniyorsa spor malzemelerinden bir köşe yapabilirsiniz. Aldığı ödülleri, yaptığı resimleri, okul çalışmalarını hoş bir şekilde sergileyin. Bunun için kütüphanesini kullanabileceğiniz gibi ayrı bir köşe de yapabilirsiniz. Çocuğunuz kendisiyle gurur duyacak ve bunu odasına gelen arkadaşlarıyla da paylaşacaktır. Ayrıca tatillerinizde çekilen aile fotoğrafları, okuldaki önemli anlarının fotoğrafları ile duvarda güzel bir fotoğraf köşesi de yapabilirsiniz. Bunu hazırlamak size de keyif verecektir.

cocuk-odasi-basketbol

Çalışma ya da Oyun Köşesinde Yenilikler Yapın

Bu bahar çocuğunuzun odasında çalışma köşesi ya da oyun köşesini  değiştirmek de sizin için iyi bir fikir olabilir.  Çalışma masasını yenisiyle değiştirebilisiniz; renkli kalemlikler, post it panoları,  çalışma lambası, güzel bir kitaplık  odayı tamamen değiştirecektir. Çocuğunuzun okul materyallerini sınıflandıracağı hasır sepetler alabilir, onların üzerlerini etiketleyebilirsiniz. Bu değişim çocuğunuza daha çok çalışma isteği bile verebilir.J Çocuğunuz henüz oyun yaşındaysa ona bir oyun alanı tasarlayabilirsiniz. Çocuk odaları için tasarlana bir izci çadırı alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz.  Yerlere minderler atıp, çocuğunuzun  yazı yazıp, resim yapabileceği tahtaları kullanabilirsiniz. Yine renkli hasır sepetler kullanarak çocuğunuzun oyuncaklarını daha düzenli bir şekilde saklamasına sağlarken odanızı da renklendirmiş olursunuz.

cocuklara-calışma-alanicocuk-odasi-oyun

Son olarak çocuğunuzun odasında mekana tazelik katacak hoş bir organik koku kullanabilirsiniz. Çocuğunuz küçük yaşta güzel kokuları ve kokuların mekana verdiği zenginliği farkına varacaktır. Bahar aylarında girişeceğiniz bu keyifli faaliyetler ile çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirirken , onun zevk ve becerilerini öne çıkarmanın yollarını da bulabilirsiniz. Bence bu güzel fırsatı kaçırmayıp hemen işe koyulun!..

Son Düzenlenme Cuma, 30 Mart 2018 09:29
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe