Brezilya'da Şeffaf Bir Evin Yalın Dekorasyonu

  • Okunma 1308 defa
Brezilya'da Şeffaf Bir Evin Yalın Dekorasyonu
08 Haz

Brezilya, mimari ve tasarım ürünleri konusunda dünyada farklı bir yere sahip, özellikle Sao Paulo şehri bu konuda çok iddialı.

Marcio Kogan'da uluslararası bir çok ödüle sahip çok önemli bir Brezilyalı  tasarımcı. Bürosu  Studio MK27 ile dünyada ses bulan bir çok projeye imza atmış. Tasarımları, özellikle dünyadaki tasarım siteleri ve bloglarında en çok okunan ve aratılan çalışmalar!. 1980'lerde Studio MK27'yi kuran Marcio Kogan'ın minimalist bir çizgisi var. Malzemelerle yarattığı kontrastlar çok çarpıcı. Mimar, 2011 yılında  Amerikan Instıtute of Architects (AIA) onur ödülünü almış.

Ben de sizlere bu yazımda, Marcio Kogan'ın çarpıcı çalışmalarından ve biri olan Sao Paulo'daki  V4 House fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.

mk 030812 06-630x420

Kogan'ın projelerinde açık alanlar ve şeffaf mekanlara çok  rastlanmakta.

mk 030812 15-940x626

Mekanlardaki yalınlık ve simetri ön planda.

mk 030812 12-940x626mk 030812 18-940x626

Doğal malzeme kullanımı ve mekanların bir şekilde bahçe ile ilişkilendirilmesi mimarın projelerinde çokça rastlanan bir unsur.

V4 07

 

Son Düzenlenme Perşembe, 08 Haziran 2017 13:57
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Dekorasyon

Dekorasyon

Evlerimiz, bahçelerimiz ofislerimiz kısacası yaşadığımız tüm mekanlar gerçekte ruhumuzun bir yansıması. Duvarımızın rengi, banyomuzun seramiği, kahvemizin fincanı hatta evdeki çiçeklerimiz bile bizi anlatıyor. Yaşadığımız mekanları güzelleştirmek aslında bir bakıma hayatımızı güzelleştirmek demek...

Çevremizi güzelleştirmenin tabii ki ekonomik koşullarla bağlantısı var, ancak tamamen doğru orantılı asla değil. Genelde en çok etkilendiğimiz ortamlar, köyler, kasabalar ve hatta şehirler zengin olanlar değil ruhu olanlar… Hepimizin zevkine çok güvendiğimiz bir aile büyüğü vardır; evi her daim taze çiçeklerle, özgün aksesuarlarla bezeli olan. Benim ki anneannemdi mesela, nur içinde yatsın,. Hiç tahmin etmeyeceğimiz nesneleri dekoratif olarak kullanır, özgün ortamlar yaratır, bizi şaşırtırdı.

3oda1salon’un dekorasyon sayfalarını aslında tam da anlattığım bu ruhu yakalamak, hepimize ilham verebilmek için hazırlıyoruz. Dünyada ve ülkemizde tasarım ve dekorasyon konularındaki yenilikleri takip edebilmek, yeni trendleri öğrenmek, yeni malzemeler ile tanışmak için doğru adresiz. Sayfalarımızda mekanlarınızı güzelleştirmek için yararlı dekorasyon tüyoları, uzman görüşleri bulunuyor. Size ilham verecek sayısız dekorasyon örneğine ulaşmanız da bizimle birlikte çok kolay. Ayrıca Facebook sayfamız da ilham veren sayısız dekorasyon örneğiyle dopdolu. Haydi hep beraber ufak ya da büyük dokunuşlarla yaşam alanlarımızı güzelleştirelim….

VitrA Metropole 600x300

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe