İtalya’nın Kayak Merkezi Cortina ve Cristallo Otelin İç İçe Geçmiş Müthiş Hikayesi

  • Okunma 8492 defa
Cortina d'Ampezzo Cortina d'Ampezzo İtalya
01 Şub

Sizlere bu hafta geçtiğimiz sömestre tatilini geçirdiğimiz İtalya’nın en gözde kayak merkezi Cortina ve hikayesi Cortina ile özdeşleşmiş Cristallo Otel hakkında bir yazı yazmak istiyorum. Cortina, Venedik havaalanına arabayla yaklaşık 2 saat mesafede İtalya’nın meşhur Dolomiti dağlarının yamacında bir yerleşim. Tarihçesi ise Avrupa’daki diğer kayak merkezlerine kıyasla inanılmaz renkli ve çarpıcı!..

Cortina1900' lü yıllardan bugüne kadar farklı yükseliş dönemleri geçirmiş ve bu dönemlerde neredeyse tüm Avrupa ve dünya sosyetesinin eğlence merkezlerinden biri olacak kadar populer olmuş. New York Times yazarı Michelle Patient’e göre otel ve Cortina bir rock efsanesi gibi çalkantılı ve muazzam görkemli bir yaşama sahip.

Bu şirin dağ köyünün ilk hikayesi 1900' lü yılların başında köyün bugün de adeta simgesi haline gelen ve bizim de konaklama fırsatı bulduğumuz Cristallo Hotel’in Menardi ailesi tarafından hayata geçirilmesi ile başlıyor. Otel o dönemin ünlü mimarlarından Gustavo Ghiretti tarafından art-nouveau akımı ve Venedik mimarisinden esinlenerek inşa ediliyor ve kısa zamanda Avrupa burjuvazisinin en uğrak gezi destinasyonu haline geliyor. O dönemde aralarında ünlü yazar Leo Tolstoy’un da olduğu ünlü şahsiyetleri ağırlıyor. 1. Dünya savaşının başlamasıyla bu şaşalı dönem sona eriyor ve Avusturya-Macaristan kendi hakimiyetinde olan Cortina' daki  Cristallo oteli askeri hastane olarak kullanıyor.

cortina-d-ampezzo-italy

1928-32 yılları arasında otel ve dolayısıyla Cortina altın dönemini yaşamaya başlıyor. Bu dönemde Cortina tüm Avrupa aristokrasisinin bir numaralı Foals Holy Fire download kayak ve avlanma merkezi olmuş. Prensler, dükler, düşesler ve kralların ağırlandığı Cristallo’da yapılan partiler ve balolar günlerce konuşulur olmuş. Cortina 1956’da da kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış.

1960-70’lerde ise bu sefer Manardi ailesinin oğlunun otelin içinde açtiğı ‘Monkey Club’ efsane haline gelmiş. Cortina 60’ların protest ruhuna kucak açmış. Monkey’de düzenlenen partiler Klaus Kinski, Ira Furstenberg, Shirley Bassey, Bridgette Bardot ve Frank Sinatra gibi ünlülerin boy gösterdiği bir yer olmuş. Böylece Cristallo ve Cortina ‘Dolce Vita’ anlayışın merkezi haline gelmiş. Pembe Panter ve James Bond filmlerinin ilk yapımları için plato olarak yine Cortina ve Cristallo Otel kullanılmış.

cristallo gallery_image_3

Cortina'da daha sonra tekrar duraksama dönemine geçilmiş. Avrupa sosyetesinin dünyada başka yerler keşfetmesiyle adeta terkedilmiş.  2000' li yılların başında ise inanılmaz bir renovasyon geçiren otel  baştan yaratılmış. Eski şaşasına uygun olarak otel kristaller, ipekler ve gümüşler ile donatılmış. Otelin duvar ve tavanlarını süsleyen el boyaması 16 bin adet gül otele gösterilen özenin bir işareti gibi. Bugün Cristallo ve Cortina, kışın kayak severlerin, yazın ise av ve doğa meraklılarının uğrak yeri.

IMG 0259cort-otelodas-2

Cortina geçen zaman içerisinde bambaşka bir çehreye daha bürünmüş. Cortina’nın küçücük merkezi bir çok büyük Avrupa şehrinde bulamayacağınız şıklıkta, en lüks markaların mağazalarıyla dolup taşıyor. Gucci’den Fendi’ye aklınıza gelebilecek bütün  markaları görmeniz mümkün. Sadece ailenize ve arkadaşlarınıza eşlik etmek için kayağa gidenlerdenseniz, seçiminiz mutlaka Cortina olmalı, en güzel yemekler ve en kaliteli alışveriş burada. Kaymasanız da olur:)) Bu arada kayak düşkünleri için farklı seviye seçenekleri olan harika kayak pistleri de tabii ki fazlasıyla mevcut…

IMG 0162

Son Düzenlenme Çarşamba, 01 Şubat 2017 12:34
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

3 yorum

  • Asim Cristalloda konaklamis biri olarak tum kayak, doga ve alisveris severlere siddetle tavsiye ederim.. Cumartesi, 25 Şubat 2012 15:58 yazan Asim
  • Çiğdem Akgün Hikayesi olan yerleri çok seviyorum. Beni kış bitmeden Cortina'ya gitmeye özendirdiniz. Teşekkürler... Perşembe, 16 Şubat 2012 16:07 yazan Çiğdem Akgün
  • Sara Uzun Gönderdiğiniz mailleri severek,ilgiyle takip ediyorum.Çok teşekkürler,ellerinize sağlık... Perşembe, 16 Şubat 2012 10:40 yazan Sara Uzun

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bahar Aykaç

Y. Mimar Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra 2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir.

ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe