Güney Fransa Gezimizin Önemli Şehirlerinden Aix En Provence'deyiz Özel

  • Okunma 1546 defa
Aix En Provence / Güney Fransa Aix En Provence / Güney Fransa
24 Tem

Provence bölgesinin  en önemli şehirlerinden biri olan Aix En Provence aynı zamanda bir üniversite şehri.  Evimize 30 dak mesafede olan şehre 1 haftalık Provence tatilimiz boyunca 2 kere gittik. İlki pazar günüydü. Tüm mağazaların kapalı olduğu gün şehrin merkezine kurulan pazar rengarenk ve cıvıl cıvıldı. Pazarda elişi takılardan, tablolara, seramiklerden lavanta ürünlerine oldukça geniş bir yelpaze, göreceli uygun fiyatlara satılıyordu. Şehrin ana caddesine kurulan rengarenk ve mis gibi lavanta kokan bu pazarı gezmek oldukça keyifliydi. Bayram tatiline denk gelen 1 haftalık gezimiz boyunca tek gördüğümüz Türk aileye de bu pazarda rastladık.

aix en provence fransa gezisi fotograflar 3aix en provence fransa gezisi fotograflar 4

Şehrin en önemli özelliklerinden biri Post Empresyonizm akımın  babası kabıl edilen Cezanne ‘ın da doğup büyüdüğü şehir olması. Bu nedenle şehirde Cezanne’ın izlerini ve onunla dönemdaş olan ressamların sergilerini görebiliyorsunuz. Biz de Cezanne'ın bir kaç tablosunun bulunduğu güncel bir sergiyi gezme fırsatı yakaladık.

aix en provence fransa gezisi fotograflar 6camoin sergi aix en provence

Fransa'da da  İtalyan dondurması pek popüler. Ana caddedeki Giovanni'yi pek sevdik.

aix en provence fransa gezisi fotograflar 10

aix en provence fransa gezisi fotograflar 8aix en provence fransa gezisi fotograflar 11

Aix En Provence'ın caddeleri ve ara sokakları ünlü Fransız markalarının mağazaları ve sempatik restoranlarla dolu. Temmuz ayı  tam indirim sezonuymuş burada. Mağazalar %50 /%70 indirimlerle dolu. Bu nedenle grubumuzun kadınları olarak buraya bir de mağazaların açık olduğu hafta içi bir gün gelmeye karar verdik.

aix en provence fransa gezisi fotograflar 14 

Karar verdiğimiz gibi, tatilimizin son günü öğleden sonra yine Aix-En Provence'deyiz. Hafta arası olmasına rağmen etrafta yine hoş bir kalabalık. Ben çok sevdiğim Etam mağazasından alışverişimi yaptım torbaları bizim erkeklere taşıtıyorum.:)

aix en provence alis veris

Alışveriş sonrası akşam yemeği için bir rezervasyonumuz olmadığından şehrin ara sokaklarına doğru keşfe çıkıyoruz. Daracık ara sokaklarda barlar bulunuyor. İçlere gittikçe şehrin şıklığı kendisini daha salaş ve pis ortamlara bırakıyor. Özellikle Çin restoranlarının başladığı bölgeyi pek sevmiyoruz ve merkeze dönüyoruz tekrar.

aix en provence fransa gezisi fotograflar 15

Meydanlar ışıl ışıl, her taraf tarihi bina, doku hiç mi hiç bozulmamış. Tabelalar, güneşlikler, sokak lambaları hepsi birbiriyle uyumlu. Belli ki asırlık ağaçlar bile yıllardır aynı yerlerinde aynı güzellikte yükseliyor. Özeniyorum yine, İstanbul'um da böyle olsa, hiç değilse tarihi yarımada ve boğaz :(

aix en provence fransa gezisi fotograflar 17

Neyse ben Provence bölgesinin gözdesi bu şehri sevdim, enerjisi çok güzel, yolum düşerse yine gelirim yani... İşte diğer aix-En Provence  fotoğrafları ...

 

 

 

Son Düzenlenme Salı, 26 Temmuz 2016 13:59
Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra  2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

 

Google+ Web site: www.3oda1salon.net

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bahar Aykaç

Y. Mimar Bahar Aykaç

İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  mezunu  Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından  yine aynı üniversitenin 'Proje Yönetimi' master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra 2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir.

ODA Proje Yönetim'deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, '3oda1salon' internet sitesinin kurucularından ve sitenin editörüdür. Bahar Aykaç aynı zamanda Milliyet Gazetesi'nde dekorasyon, mimarlık ve tasarım konularında yazılar yazmaktadır.

3Oda1Salon E-Bülten

Bumerang - Yazarkafe